Warszawa ul. Milenijna 43 lok 2 +888 777 203, 22 100 41 50 Biuro@m4expert.com

  • Home
  • Kiedy można wymeldować członka rodziny
Kiedy można wymeldować członka rodziny

Zgodnie z obowiązującym prawem z mieszkania lub domu można wymeldować zarówno samego siebie, jak i osoby trzecie, w tym m.in. członków rodziny. Co ciekawe, można to zrobić nawet bez zgody osoby trzeciej, jednak trzeba wówczas spełnić określone wymagania prawne. Z tego artykułu dowiesz się, czym jest meldunek w Polsce oraz jak przebiega procedura wymeldowania członka rodziny.

Meldunek w Polsce – podstawa prawna i definicja

Polskie prawo wskazuje na to, że osoby przebywające stale lub czasowo (powyżej miesiąca) w danej nieruchomości powinny się w niej zameldować. Dotyczy to zarówno właścicieli, jak i najemców. W teorii meldunek powinien być taki sam, jak rzeczywiste miejsce zamieszkania. W praktyce jednak nie zawsze tak jest, ponieważ przepis ten relatywnie łatwo ominąć i bardzo trudno weryfikować. Właśnie dlatego meldunek to stan prawny.

Rodzaje meldunku w Polsce

W Polsce wyróżnia się dwa rodzaje meldunku, przy czym oba mogą w tym samym czasie dotyczyć jednej osoby. Jak to możliwe? Jest to związane z tym, że możemy posiadać stałe zameldowanie w domu i jednocześnie tymczasowy meldunek w miejscu, gdzie przebywamy przez okres powyżej miesiąca. Dotyczy to m.in. wykonywania obowiązków służbowych poza miejscem stałego zamieszkania. Pamiętaj jednak o tym, że tymczasowy meldunek może trwać do trzech miesięcy.

Obowiązki meldunkowe w Polsce

Każdy z nas zobowiązany jest do wypełnienia przepisów prawa w zakresie obowiązków meldunkowych. Zalicza się do nich m.in.:

  • obowiązek meldunku na pobyt stały;
  • obowiązek meldunku na pobyt czasowy (do 3 miesięcy);
  • zgłoszenie wyjazdu za granicę na czas dłuższy niż 6 miesięcy;
  • zgłoszenie powrotu z zagranicy;
  • możliwość wymeldowania się. 

Zgodnie z prawem każda osoba opuszczająca trwałe miejsce swojego stałego lub tymczasowego zamieszkania powinna się wymeldować. Jeżeli tego nie zrobi, to obowiązek ten spada na osoby posiadające prawo do lokalu. Dotyczy to zarówno wymeldowania członków rodziny, jak i lokatorów w wynajmowanych nieruchomości. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości w tym zakresie warto skonsultować swoją sytuację z urzędnikiem lub doradcą prawnym.

Gdzie dokonuje się meldunku

W celu zameldowania się w danym lokalu należy udać się do urzędu gminy właściwej ze względu na lokalizację nieruchomości lub skorzystać z opcji meldunku online. W urzędzie należy przedłożyć dokumenty, które potwierdzają prawo do korzystania z danego lokalu (np. akt własności, umowa najmu nieruchomości itd.). Ponadto podaje się podstawowe dane personalne i identyfikacyjne. Dowiedz się także kto może zameldować osobę w domu.

Wymeldowanie członka rodziny – kiedy to możliwe

Co do zasady wymeldowanie członka rodziny możliwe jest w kilku sytuacjach. Dzieje się tak m.in. wtedy, gdy dana osoba się wyprowadza lub wyjeżdża na studia do innego miasta. Tym samym przestaje mieszkać w danej nieruchomości. Wymeldowanie osoby trzeciej, w tym członka rodziny, wymaga uzyskania pełnomocnictwa. Standardowo opłata skarbowa za jego ustanowienie to 17 złotych. Zwolnieni są z niej jednak najbliżsi, czyli: małżonkowie, rodzeństwo, dzieci, wnuki, prawnuki, rodzice, dziadkowie i pradziadkowie. Poniżej w kilku zdaniach opisano wybrane przykłady wymeldowania członka rodziny.

Wymeldowanie członka rodziny za jego zgodą

Oczywiście najłatwiej dokonać tego w sytuacji, gdy żyjemy z członkiem rodziny w dobrych relacjach i ten wyraża zgodę na wymeldowanie z nieruchomości. W takiej sytuacji można skorzystać z wizyty w urzędzie gminy lub z formularza online. Złożenie formularza jest pokwitowane urzędowym potwierdzeniem.

Wymeldowanie członka rodziny bez jego zgody

Proces nieco komplikuje się w sytuacji, gdy członek rodziny nie wyraża zgody na wymeldowanie. Jest to związane z tym, że należy potwierdzić fakt, że dana osoba nie przebywa już w lokalu. Najlepiej posiadać stosowne dokumenty. Wymeldowania z nieruchomości może dokonać tylko osoba, która jest właścicielem lokalu lub posiada jakikolwiek inny tytuł prawny do niego. We wniosku wymienia się podstawowe dane właściciela nieruchomości oraz wymeldowywanej osoby, a także przedstawia się okoliczności potwierdzające opuszczenie lokalu przez osobę zameldowaną.

Wymeldowanie członka rodziny z pobytu tymczasowego

Nieco łatwiej przeprowadzić cały proces w przypadku pobytu tymczasowego. Ten automatycznie wygasa z upływem trzech miesięcy, dlatego nie ma obowiązku wymeldowania takiej osoby.

Wymeldowanie osób o ograniczonych czynnościach prawnych

Za wymeldowanie osób nieletnich odpowiadają ich rodzice, opiekunowie prawni lub opiekunowie faktyczni. To także jest możliwe. Dotyczy to osób ubezwłasnowolnionych i dzieci poniżej 13. roku życia, a także młodzieży w wieku 13-18 lat. Takie osoby nie mogą samodzielnie wymeldować się z nieruchomości.

Wymeldowanie za pośrednictwem internetu

Od 2018 roku w Polsce możliwe jest wymeldowanie siebie oraz osób trzecich za pośrednictwem internetu. Robi się to za pomocą strony internetowej epuap.gov.pl. Tam wybiera się opcję „zgłoszenie wymeldowania z pobytu stałego” i przechodzi przez całą procedurę. W międzyczasie wypełnia się formularz, podpisuje go oraz wysyła do urzędu. To intuicyjny proces, który wymaga posiadania: profilu zaufanego, certyfikatu podpisu osobistego lub kwalifikowanego certyfikatu podpisu elektronicznego. Alternatywą jest skorzystanie z wizyty w stacjonarnym urzędzie.

Co dzieje się po złożeniu wniosku o wymeldowanie

Urząd czuwa nad tym, aby wniosek był złożony prawidłowo i posiadał niezbędne informacje. Jeżeli czegoś brakuje, to urzędnik Cię o tym poinformuje i poprosi o uzupełnienie wniosku. Następnie rozpoczyna się postępowanie administracyjne, w którym organ gminy wyjaśnia okoliczności wymeldowania członka rodziny. W trakcie postępowania konieczne może być m.in.: przesłuchanie stron, przesłuchanie świadków czy też osobiste dokonanie oględzin w danym lokalu. Wszystko po to, aby potwierdzić, że dana osoba nie zamieszkuje już nieruchomości, co ma duże znaczenie zwłaszcza w przypadku członków rodziny. Urzędnik ma obowiązek upewnić się, że członek rodziny opuścił lokal dobrowolnie i nie został do tego zmuszony, a samo opuszczenie ma charakter trwały, a nie tymczasowy. Jeżeli wszystko się zgadza, to następuje wymeldowanie członka rodziny. Od decyzji przysługuje prawo do odwołania.